Zabieg odsysania tłuszczu jest stosunkowo bezpieczny, ale niesie za sobą możliwość pewnych powikłań. Dlatego też lekarz przed każdym zabieg zobowiązany jest poinformować pacjenta o tym, co może mu grozić. Jeżeli odsysanie tłuszczu z ud wykonane jest poprawnie, ryzyko komplikacji się zmniejsza, ale nigdy nie można wyeliminować go całkowicie.

 

Przeciwwskazania do zabiegu

Zabieg nie może być wykonany u osób, które odznaczają się złym, ogólnym stanem zdrowia. W praktyce tej zły, ogólny stan rozpatrywany jest ze względu na dolegliwości. Nie można odessać tłuszczu w przypadku, kiedy pacjent choruje na nowotwór. Nowotwór jest jednym z tych schorzeń, które całkowicie dyskwalifikują pacjenta z wykonania nie tylko zabiegów medycyny estetycznej, ale i innych ingerencji chirurgicznych. Nawet, jeżeli nowotwór zostanie wyleczony, to należy odczekać minimum 5 lat od momentu zaprzestania kuracji.

Kolejnymi przeciwwskazaniami są poważne choroby, takie jak osteoporoza, stwardnienie rozsiane, niewydolność krążeniowa, problemy z wątrobą czy nerkami. Osłabione narządy mogłyby nie dać sobie rady z metabolizowaniem tłuszczów, a przy zabiegu utrudnione byłoby wykorzystanie znieczulenia. Ponadto zabiegi medycyny estetycznej, mimo ich bezpieczeństwa, po prostu nie są wskazane dla kogoś, kto poważnie choruje. Najpierw pacjent musi „podleczyć” choroby, ale czasami pozbycie się ich jest niemożliwe i wtedy odsysanie tłuszczu z ud nie zostanie wykonane.

Następnymi dolegliwościami, jakie dyskwalifikują pacjenta, są problemy skórne. Wszelakiego rodzaju wysypki, alergie, blizny, czy nawet trądzik w miejscach, które mają zostać poddane liposukcji. Pacjent nie może mieć zapalenia tkanek skóry, nie może cierpieć na łuszczycę czy martwicę. Przeciwwskazaniami, przy których liposukcja ud również nie zostanie wykonana, są stany gorączkowe, osłabienie organizmu, a także sytuacja, w których pacjent przyjmuje różne leki, między innymi hormonalne.

 

Wskazania do zabiegu

Liposukcja ud wykonywana jest, kiedy dana osoba:

  • Ma nadmiar tkanki na udach i nie można usunąć go ani za pomocą ćwiczeń fizycznych, ani obniżonej wartości kalorycznej posiłków.
  • Posiada znaczny cellulit, który jest wynikiem zgromadzenia dużych ilości tłuszczu na udach.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu liposukcji szczególną dbałością otoczyć należy powstałe ranki. Jeżeli sączą się z nich płyny tkankowe z krwią, należy umieścić dreny dokładnie opatrywać, a także odkażać ranki, żeby nie wdała się infekcja. Po 4 tygodniach wskazane jest masowanie ud przy użyciu specjalnego wałka, masażera, który usprawni przepływ krwi i limfy w skórze, poprawi jakość tkanek i pomoże tłuszczowi łatwiej i równomierniej się rozkładać. Do aktywności fizycznej dobrze jest wracać jak najszybciej, zwiększona aktywność wpłynie bowiem na dodatkowe spalanie tłuszczu i liposukcja ud może dać jeszcze lepsze efekty.

Jeżeli przestrzegane są wszystkie wskazania i przeciwwskazania, na nowe ciało nie trzeba będzie długo czekać. Ewentualne powtórzenie zabiegu przyniesie natomiast jeszcze lepsze rezultaty.