Zabieg powiększania piersi staje się obecnie coraz bardziej popularny na ternie Europy. Decydują się na niego przede wszystkim te panie, które uważają, że ich piersi są zbyt małe, asymetryczne czy też cechują się małą jędrnością. Zanim jednak podejmiemy się przeprowadzenia tego zabiegu warto dowiedzieć się o rodzajach wykonywanych współcześnie cięć i wybrać rozwiązanie idealne dla siebie.

Obecnie wykonywane są najczęściej dwa rodzaje cięć:

  • Cięcie podpiersiowe

Jest to rodzaj cięcia, którego długość sięga około 5 centymetrów. Jest to cięcie idealne dla tych pacjentek, które to karmiły piersią czy też są po okresie menopauzy. Należy zaznaczyć, że jest to ciecie uważane za bardzo bezpieczne, aby w następnej kolejności umieścić implant. Cięcie podpiersiowe można wykonać w czasie operacji wymiany implantu bądź też wycięcia torebki łącznotkankowej, która czasem może powodować twardość piersi. Dodatkowo możemy je wykonać także wtedy, kiedy mamy do czynienia z tak zwanym przykurczem Beckera. Nie zawsze jednak możemy wykonać owo ciecie, ponieważ głównym przeciwwskazaniem jest występowanie przyrosłych blizn.

  • Cięcie około otoczkowe

Ten rodzaj cięcia jest praktycznie niewidoczny. Umieszczone jest w dolnej części otoczki i cechuje się bezpieczeństwem wykonania. Istotne jest jednak to, że otoczka musi mieć właściwy rozmiar, zaś protezy nie mogą być zbyt duże. Pomimo, że cięcie uchodzi za bezpieczne i cechujące się znaczną ilością zalet, jest w nim także kilka wad. Warto wspomnieć, że występuje po jego wykonaniu większe prawdopodobieństwo zmniejszenie czucia brodawki, a także możliwość przecięcia gruczołów mlecznych. Dodatkowo może dojść do zakażenia cyst, dlatego cięcie nie jest wskazane dla kobiet, które w przyszłości chcą karmić piersią swoje dzieci.

Umieszczenie implanta w piersi

Implant może być umieszczony w piersi na kilka różnych sposobów:

  • Pod gruczołem, niżej tkanki gruczołowej

Zaletą tej możliwości jest naturalny wygląd piersi, uzyskanie wypełnienia w części górnej, dzięki czemu następuje podniesienie biustu. Ten rodzaj umieszczenia implantu powoduje także nieznaczne dolegliwości bólowe, jednakże nie jest on bez wad.  Przede wszystkim, jeśli implant jest znacznej wielkości może następować opadanie implantu, a także trudniejsze staje się wykonanie badania mammograficznego.

  • Pod mięśniem piersiowym większym

Umieszczenie implantu pod mięśniem piersiowym większym, czyli na ścianie klatki piersiowej daje nam możliwość wykonania łatwiejszego badania mammograficznego, oraz mniejszą ilość przykurczów torebki. Wadą tego cięcia jest przede wszystkim to, że w czasie ćwiczeń fizycznych implant uwidacznia się. Dodatkowo cięcie to cechuje się dłuższym czasem rehabilitacji oraz większymi dolegliwościami bólowymi.

Naturalnie każdy chirurg plastyczny ma przekonanie, że to właśnie jego technika umieszczenia implanta jest najlepsza, jednakże istotne jest to, że każda pacjentka, jaka decyduje się na zabieg powinna być traktowana w sposób indywidualny. Tym samym wymagany jest właściwy dobór protezy, cięcia operacyjnego oraz umieszczenia implanta.

U pacjentek bardzo szczupłych oraz aktywnych sportowo protezę warto umieścić pod gruczołem. Jeżeli umieścimy ją pod mięśniem nastąpi jej uwidocznienie w czasie uprawiania sportu. Proteza, która jest umieszczona pod gruczołem nie powoduje także powstawania blizn a jednocześnie podnosi piersi, bez wykonania zabiegu mastopeksji. Wszelkie szczegółowe informacje pacjenta może uzyskać od lekarza chirurga w czasie wywiadu przed wykonaniem zabiegu.